Wszystkie prawa zastrzeżone 
© Czarni Szczecin 2020

PARTNER GŁÓWNY CZARNYCH:

PARTNERZY I PRZYJACIELE CZARNYCH:

Oficjalna strona Czarnych Szczecin

13 lipca 2020

Nowe przepisy w rozgrywkach ligowych

Wykluczenie czasowe za podważanie decyzji arbitra, czyli tzw. Kara Wychowawcza - taka nowość czeka nas w regulaminie rozgrywek na sezon 2020/2021.

W piłce nożnej od wielu lat obowiązują dwa rodzaje kar: zespołowa, czyli rzut wolny (a w przypadku przewinienia w polu karnym - rzut karny) oraz indywidualna - w zależności od przewinienia jest to żółta lub czerwona kartka. Teraz (doświadczalnie?) Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej w Szczecinie wprowadził dodatkową karę - wykluczenia czasowego. Kara trwać będzie 10 minut, licząc od wznowienia gry po opuszczeniu boiska przez ukaranego zawodnika i obowiązywać będzie tylko w rozgrywkach A i B-klasy.

Za co można udać się na "chwilowy odpoczynek"? W § 18, pkt 28. regulaminu rozgrywek czytamy: "Kara wychowawcza „KW” stosowana jest w przypadku, gdy zawodnik dopuszcza się krytyki decyzji sędziów w którym to pojęciu mieszczą się zarówno ataki werbalne jak i czynne poprzez użycie gestu czy przedmiotu, karane napomnieniem (ŻK) (wymachiwanie rękoma, odkopnięcie piłki czy odrzucanie piłki jako element dezaprobaty dla decyzji sędziego, sarkastyczne oklaskiwanie itp.)". Co więcej, nie będzie to kara łagodna, ponieważ idzie ona w parze z żółtą kartką: "Sędzia sygnalizuje KW przez pokazanie zawodnikowi kary napomnienia (ŻK) i następnie jednoznaczne wskazanie obiema rękami miejsca odbywania kary KW (strefa techniczna winnego zawodnika)"

Kary wychowawczej nie stosuje się wobec zawodników rezerwowych, ale ma ona jeszcze dwie inne istotne zasady. Pierwsza z nich dotyczy bramkarza: "W przypadku udzielenia KW bramkarzowi jego miejsce na okres odbywania kary zajmuje wyznaczony przez kapitana drużyny zawodnik pola gry." Druga zasada jest lekko kontrowersyjna i dotyczy ewentualnego zdekompletowania drużyny w wyniku kary wychowawczej: "Zawodnik ukarany KW w okresie jej trwania traktowany jest jako biorący udział w grze i z tego powodu nie można przerwać zawodów wskutek zdekompletowania drużyny". Jak wiemy, jeśli drużyna na skutek wykluczeń (czerwonych kartek), kontuzji, braku możliwości przeprowadzenia zmian itp. gra w pomniejszonym składzie, regulamin rozgrywek przewiduje przerwanie spotkania, jeśli w składzie osłabionej drużyny zostanie na boisku mniej niż siedmiu zawodników. Możemy sobie jednak wyobrazić, że spośród tych siedmiu grających, Karę Wychowawczą otrzymają wszyscy zawodnicy. Kto zatem wznowi grę po utracie bramki?